WizTree 3 - en to ja_JP translation catalogue (218 entries)

en: (Fast)
ja_JP: (高速)

en: (No Extension)
ja_JP: (拡張子なし)

en: (Selecting ALL can be very slow!)
ja_JP: (「すべて」を選択すると非常に遅くなることがあります！)

en: (Warning: can be slow!)
ja_JP: (警告: 遅くなることがあります！)

en: (You can hide the Donate button by making a donation)
ja_JP: (寄付ボタンは寄付により非表示にできます)

en: (click for more information)
ja_JP: (詳細はここをクリック)

en: 32 bit
ja_JP: 32 ビット

en: 64 bit
ja_JP: 64 ビット

en: <Folder>
ja_JP: <フォルダ>

en: A keyboard enhancement utility that makes it easy to type accented and other special Unicode characters on a standard US/UK keyboard using easy to remember keyboard shortcuts.
ja_JP: キーボード拡張ツールで、標準的な英/米配列のキーボードの環境にて、覚えやすいキーボードショートカットによってアクセント記号や特殊なUnicode文字が簡単に入力できるようにします。

en: A powerful yet easy to use web gallery downloading tool. It supports most of the popular image hosting sites (such as flickr, facebook, Google image search, imgur, deviantart etc.).
ja_JP: パワフルで使いやすい画像サイトのダウンロードツールです。人気のある画像ホスティングサイトのほとんどに対応しています（flickr、Facebook、Google画像検索、imgur、deviantartなど）。

en: ALL
ja_JP: すべて

en: About
ja_JP: バージョン情報

en: Add Folder
ja_JP: フォルダーの追加

en: All Files
ja_JP: すべてのファイル

en: Allocated
ja_JP: 割り当て

en: Alternate row colors
ja_JP: 表の列の色を交互に変える

en: Always Run as Administrator
ja_JP: 常に管理者として実行

en: An update is available
ja_JP: 最新版があります

en: Apply Filter
ja_JP: 絞り込みを適用

en: As of version 2.0, WizTree can now also scan non NTFS hard drives, network drives, USB drives, and individual directories.
ja_JP: バージョン2.0以降で、WizTree は NTFS以外のハードディスク、ネットワークドライブ、USBドライブ、および個別のフォルダもスキャンできるようになりました。

en: Attributes
ja_JP: 属性

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Auto scan after making selection
ja_JP: 選択後自動スキャン

en: Bytes
ja_JP: バイト

en: CSV file
ja_JP: MFT ファイル

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Check for updates
ja_JP: 最新版の確認

en: Check for updates now
ja_JP: 今すぐ最新版を確認

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Click on the "View Update" button to learn more.
ja_JP: 詳細は、「更新の表示」ボタンをクリックしてください。

en: Color
ja_JP: 色

en: Color Blind
ja_JP: 色覚異常用

en: Color By
ja_JP: 色の基準

en: Colors
ja_JP: 色

en: Command Prompt Here
ja_JP: コマンドプロンプトで開く

en: Command Prompt windows - are you sure?
ja_JP: コマンドプロンプトウィンドウ - 間違いありませんか？

en: Confirmation
ja_JP: 確認

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy Path
ja_JP: パスのコピー

en: Copy file and size info to clipboard
ja_JP: ファイルとサイズ情報をクリップボードにコピー

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Dark
ja_JP: ダーク

en: Default
ja_JP: 初期化

en: Delete (No undelete possible)
ja_JP: 削除 (元に戻せません)

en: Delete (to Recycle Bin)
ja_JP: 削除 (ごみ箱へ)

en: Dismiss
ja_JP: 却下

en: Display Byte values
ja_JP: バイト単位で表示

en: Display Dynamic values
ja_JP: 単位を自動で表示

en: Display GB values
ja_JP: GB単位で表示

en: Display KB values
ja_JP: KB単位で表示

en: Display MB values
ja_JP: MB単位で表示

en: Display TB values
ja_JP: TB単位で表示

en: Don't locate duplicates
ja_JP: 重複を検出しない

en: Don't show this again
ja_JP: 次回から表示しない

en: Dump MFT File
ja_JP: MFT ファイルのダンプを出力

en: Dumping MFT file, please wait...
ja_JP: MFTファイルをダンプ中、お待ちください...

en: Dumping file
ja_JP: ファイルダンプ中

en: Dup Count
ja_JP: 重複数

en: Dup Size
ja_JP: 重複サイズ

en: Duplicate Files:
ja_JP: 重複ファイル:

en: Duplicates only
ja_JP: 重複のみ表示

en: Enable drag/drop
ja_JP: ドラッグ＆ドロップを有効化

en: Enable gradient colors in treemap
ja_JP: ツリーマップ内にグラデーションカラーを使用

en: Enter Supporter Code
ja_JP: サポーターコードを入力

en: Enterprise license
ja_JP: エンタープライズライセンス

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error checking for updates:
ja_JP: 最新版の確認中にエラー発生:

en: Exclude Filter:
ja_JP: 除外:

en: Exit
ja_JP: 終了

en: Expand All
ja_JP: すべて展開

en: Explore Folder
ja_JP: エクスプローラーで開く

en: Explorer windows - are you sure?
ja_JP: エクスプローラのウィンドウ - 間違いありませんか？

en: Export File Types to CSV file
ja_JP: ファイルの種類をCSVファイルにエクスポート

en: Export complete.
ja_JP: エクスポート完了。

en: Export to .CSV file
ja_JP: .CSVファイルにエクスポート

en: Extension
ja_JP: 拡張子

en: Failed to import CSV file
ja_JP: CSVファイルのインポートに失敗

en: Failed to update Windows Explorer context menu
ja_JP: Windowsエクスプローラの右クリックメニューの更新に失敗

en: File
ja_JP: ファイル

en: File Extension(s)
ja_JP: ファイル拡張子

en: File Name
ja_JP: ファイル名

en: File Search Filter:
ja_JP: ファイル絞り込み検索:

en: File Type
ja_JP: ファイルの種類

en: File View
ja_JP: ファイル表示

en: File already exists - overwrite?
ja_JP: ファイルは既に存在します - 上書きしますか？

en: File group minimum size (set to 0 to disable file grouping)
ja_JP: ファイルのグループ化の最小サイズ (0でこれを無効に設定)

en: File in
ja_JP: ファイル

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: Files
ja_JP: ファイル数

en: Files in
ja_JP: ファイル

en: Filter Scan Results
ja_JP: スキャン結果から絞り込み

en: Folder
ja_JP: フォルダー

en: Folders
ja_JP: フォルダー

en: For example, to type an à (a with grave accent), you press Ctrl+` then press a. These shortcuts work from any Windows application.
ja_JP: たとえば、à （重アクセントの a）を入力するのに、Ctrl + ` を押してから a を押します。 こうしたショートカットは、どんな Windowsアプリケーションでも使えます。

en: Generated by
ja_JP: 生成したソフトウェア

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Help support WizTree development by making a donation
ja_JP: 寄付をして WizTree の開発を支援

en: Help us make WizTree better!
ja_JP: WizTreeの開発支援にご協力ください！

en: If you use WizTree commercially or you'd just like to support the freeware community then please make a donation by clicking on the Donate button at the top right of the screen. Thank you! :)
ja_JP: もし WizTree を営利目的で使用していたり、またはこのフリーウェアのコミュニティを支援したい場合には、ウィンドウ右上の寄付 (Donate) ボタンをクリックして寄付をお願いします！(*'ω'*)

en: Include Filter:
ja_JP: 絞り込みに含める:

en: Information
ja_JP: 情報

en: Invalid Key - Please try again.
ja_JP: キーが無効です - もう一度お試しください。

en: It does this in the FASTEST way possible - you simply won't find any other application of this type that's quicker! Use the information WizTree provides to quickly locate and remove "space hogs" from your hard drive.
ja_JP: 可能な限り最速の方法でこれを行います - このような他のアプリケーションは簡単に見つかりません！ WizTree が提供する情報を使用して、ハードディスクから「容量食い」をすばやく見つけて削除します。

en: It doesn't require any complicated setup or project files - it just works.
ja_JP: 複雑な設定やプロジェクトファイルは不要です。簡単に動きます。

en: It is recommended that you copy and paste your supporter code.
ja_JP: サポーターコードをコピー＆ペーストしてみてください。

en: Items
ja_JP: 項目数

en: Language
ja_JP: 言語

en: Lifetime
ja_JP: 生涯

en: Light
ja_JP: ライト

en: Loading file list...
ja_JP: ファイル一覧の読み込み中...

en: Loading tree...
ja_JP: ツリー読み込み中...

en: Locate by Name, Size
ja_JP: 名前とサイズで検出

en: Locate by Name, Size, Date
ja_JP: 名前とサイズと日時で検出

en: MFT Dump
ja_JP: MFT ダンプ

en: MFT Dump cancelled...
ja_JP: MFTダンプがキャンセルされました...

en: MFT data dump complete.
ja_JP: MFT データのダンプが完了。

en: MFT data dumped to file
ja_JP: MFT データがファイルにダンプされました

en: MFT file
ja_JP: MFT ファイル

en: Match entire path
ja_JP: パスも含めて一致

en: Match file name only
ja_JP: ファイル名のみに一致

en: Max files to display:
ja_JP: 表示ファイル数上限:

en: Modified
ja_JP: 更新日時

en: Monitor file system for changes
ja_JP: 変更がないかファイルシステムを監視

en: Multiple
ja_JP: 複数

en: New Instance
ja_JP: 新しいインスタンスで起動

en: No MFT root found!
ja_JP: MFT ルートが見つかりませんでした！

en: No update found.
ja_JP: 更新はありません。

en: Normally the MFT is only scanned when an entire drive is selected. This option can speed up the scanning of folders containing a large number of files, but can be slower for smaller folders.
ja_JP: 通常は、ドライブ全体を選択した場合のみMFTをスキャンします。このオプションは、多数のファイルがあるフォルダのスキャンを高速化しますが、小さなフォルダでは遅くなります。

en: Number of Decimal places to display
ja_JP: 表示する小数点以下の桁数

en: Only use digits 0 to 9 and letters A to F.
ja_JP: 0〜9の数字とA〜Fの文字のみを使用してください。

en: Open file on double click
ja_JP: ダブルクリックでファイルを開く

en: Options
ja_JP: オプション

en: Path
ja_JP: パス

en: Percent
ja_JP: 比率

en: Percent of Drive
ja_JP: ドライブ比

en: Percent of Parent
ja_JP: 占有率

en: Please install an older version of WizTree with a suitable version date, or purchase a new supporter code.
ja_JP: 適したバージョンの WizTree をインストールするか、サポーターコードを新たにご購入下さい。

en: Please restart WizTree as Administrator to dump the MFT file
ja_JP: MFT ファイルをダンプするには、管理者として WizTree を再起動してください

en: Please select an NTFS formatted drive.
ja_JP: NTFS 形式のドライブを選択してください。

en: Please visit the Antibody Software website for more great software, such as:
ja_JP: Antibody Software のウェブサイトでほかの素晴らしいソフトウェアもお試しください:

en: Ready...
ja_JP: 準備完了...

en: Remove Folder
ja_JP: フォルダーの除去

en: Reselect Child
ja_JP: 子フォルダを再選択

en: Reserved Space:
ja_JP: 予約済み容量:

en: Reset Configuration to default values
ja_JP: 設定を規定値に戻す(&R)

en: Reset tree expansion
ja_JP: ツリー展開のリセット

en: Restart as Administrator
ja_JP: 管理者として再起動

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Treemap Image as .png file
ja_JP: ツリーマップ画像を.pngファイルで保存

en: Scan
ja_JP: スキャン

en: Scan MFT (if possible) when a folder is selected for analysis
ja_JP: フォルダーの分析を選択したら MFT をスキャン (可能なら)

en: Scan complete in
ja_JP: スキャン完了

en: Scanning...
ja_JP: スキャン中...

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select CSV file
ja_JP: CSVファイルを選択

en: Select Folder
ja_JP: フォルダーを選択

en: Select Multiple
ja_JP: 複数選択

en: Select None
ja_JP: すべて選択解除

en: Select Parent
ja_JP: 親フォルダを選択

en: Select:
ja_JP: 選択:

en: Selected Files
ja_JP: 選択ファイル数

en: Selection:
ja_JP: 選択:

en: Shades of Gray (single color)
ja_JP: グレー階調表示 (単色)

en: Show Allocated Size on Treemap
ja_JP: ツリーマップを割り当てサイズで表示

en: Show File Types
ja_JP: ファイルの種類を表示

en: Show Folder and File Names on Treemap
ja_JP: ツリーマップ上にフォルダ/ファイル名を表示

en: Show Free Space on Treemap
ja_JP: ツリーマップに空き領域を表示

en: Show Treemap
ja_JP: ツリーマップを表示

en: Show horizontal lines in grids
ja_JP: 表中に水平線も表示

en: Show max modified date of all sub folders/files as folder's last modified date
ja_JP: フォルダの最終更新日時をすべてのサブフォルダ/ファイルの最も最近の日時にする

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Sorry, your supporter code is only valid for versions of WizTree with version date
ja_JP: 申し訳ありません。このサポーターコードは

en: Sorting file list...
ja_JP: ファイル一覧のソート中...

en: Space Free:
ja_JP: 空き容量:

en: Space Used:
ja_JP: 使用容量:

en: Supporter Code
ja_JP: サポーターコード

en: Supporter code not valid for this version
ja_JP: このバージョンではサポーターコードが無効です

en: Supporter license
ja_JP: サポーターライセンス

en: Thank you for your support!
ja_JP: ご支援ありがとうございます！

en: The MFT is a special hidden file used by the NTFS file system to keep track of all files and folders on a hard drive. Scanning for files this way completely bypasses the operating system (Windows) and provides a huge performance boost.
ja_JP: MFT は、NTFS のファイルシステムで使用される特別な隠しファイルで、そのドライブ上のすべてのファイルとフォルダを追跡します。 この方法でファイルを検索すると、オペレーティングシステム (Windows) の関与がまったくないため、検索速度は大幅に向上します。

en: They cannot both be selected.
ja_JP: 両方の選択はできません。

en: This version of WizTree has version date
ja_JP: 現在の WizTree のバージョン

en: Total Files:
ja_JP: 合計ファイル:

en: Total Size
ja_JP: 合計サイズ

en: Total Space:
ja_JP: 総容量:

en: Tree View
ja_JP: ツリー表示

en: Tweaks
ja_JP: 設定

en: UI Theme
ja_JP: UI テーマ

en: Upgrades until:
ja_JP: 以下までのアップグレード:

en: Use WizTree classic theme
ja_JP: 以前のテーマで表示

en: Version Date:
ja_JP: バージョン日時:

en: View Update
ja_JP: アップデートを表示

en: WARNING: Take care not to remove any files that are required for the correct operation of your PC!
ja_JP: 警告: PCの正常な動作に必要なファイルを削除しないように注意してください !

en: Warning
ja_JP: 警告

en: What is WizTree?
ja_JP: WizTree って？

en: What makes WizTree so fast?
ja_JP: WizTree が高速なのはどうして？

en: When scanning NTFS formatted hard drives (most modern hard drives use this format), WizTree reads the hard drive's Master File Table (MFT) directly from the disk.
ja_JP: NTFS 形式でフォーマットされたハードディスク（最近のハードディスクはほとんどこの形式です）をスキャンすると、WizTree はドライブのマスターファイルテーブル (MFT) をディスクから直接読み込みます。

en: Width
ja_JP: 幅

en: Windows Explorer context menu
ja_JP: Windowsエクスプローラの右クリックメニュー

en: WizFile is an extremely rapid file finder application that uses methods similar to WizTree to rapidly index your hard drives. File search results are returned instantly as you type. WizFile provides a real time view of all files on your hard drives - any changes to the file search results will be updated in real time as they occur. It requires minimal CPU and RAM usage and has a negligible impact on the performance of your PC.
ja_JP: WizFile は超高速なファイル検索アプリで、WizTree と同じ技術でドライブ内の索引を迅速に作成します。入力すると、ファイルの検索結果が即座に表示されます。ハードドライブ上のすべてのファイルをリアルタイムに表示し、検索結果に変更があってもリアルタイムで更新されます。CPUとRAMの使用量も最低限で、パソコンの性能にもほとんど影響しません。

en: WizTree is the world's fastest disk space analyzer. It scans your hard drive and shows you which files and folders are using the most disk space.
ja_JP: WizTree は、世界最速のディスク領域分析ソフトウェアです。 ハードディスクをスキャンし、最も多くのディスク容量を使用しているファイルとフォルダを表示します。

en: WizTree requires "Administrator" rights to enable high speed scanning of NTFS hard drives and to access all system files and folders. Click on the "Restart as Administrator" button to enable Administrator rights.
ja_JP: WizTreeには、NTFSハードドライブの高速スキャンを可能にし、すべてのシステムファイルとフォルダにアクセスするために、「管理者」の権利が必要です。 管理者権限を有効にするには、[管理者として再起動]ボタンをクリックします。

en: WizTree will now restart.
ja_JP: WizTree を再起動します。

en: You are about to open
ja_JP: バージョン情報を開く

en: You can hide this message by making a donation
ja_JP: 寄付によりこのメッセージを非表示にできます

en: Zoom in Treemap
ja_JP: ツリーマップをズームイン

en: Zoom out Treemap
ja_JP: ツリーマップをズームアウト

en: canceled
ja_JP: キャンセル

en: files
ja_JP: ファイル

en: files - are you sure?
ja_JP: ファイル - 間違いありませんか？

en: is included within
ja_JP: は、以下に含まれます

en: lifetime
ja_JP: 生涯

en: n/a
ja_JP: 該当なし

en: or earlier.
ja_JP: 年以前のバージョンの WizTree で有効です。

en: seconds
ja_JP: 秒

en: user license
ja_JP: ユーザーライセンス
